Zaznacz stronę

Budowa domu systemem gospodarczym to zadanie dla osób do dużym samozaparciu. Wymaga, bowiem zmagania się z każdym etapem powstawania budynku. Począwszy od wypełniania stosu podań, odbierania pozwoleń i tym podobne. Należy też posiadać sporą wiedzę z zakresu budownictwa. Nie chodzi jedynie o techniki, ale też o materiały. Czego użyć do trwałych mocowań?

Mogą to być tradycyjne kotwy. Jednak nie każda sytuacja pozwala na ich zastosowanie. Znacznie lepszą opcją mogą okazać się kotwy chemiczne.

Charakterystyka kotwy chemicznej?

Już sama nazwa wskazuje, że ten rodzaj kotwy to substancja chemiczna. Podobnie jak mechaniczna odmiana służy do mocowania różnych elementów, jednakże w oparciu o inne siły. Klasyczne wersje używają do instalacji siły rozporowej, podczas gdy kotwy chemiczne wykorzystują do łączenia siłę adhezji. Powstaje ona poprzez połączenie dwóch substancji. Czynnika odpowiedzialnego za kotwienie, czyli żywicy, która wchodzi w reakcję z elementem przeznaczonym do przymocowania i podłożem. Druga substancja to utwardzacz.

kotwy chemiczneKotwy chemiczne wtłaczane są w pojemniki ze specjalnym dozownikiem. Za jego pomocą zawartość wstrzykuje się do otworu. Występują również kapsułki wkręcane do przygotowanego otworu. Kotwy chemiczne używane są też w mocowaniach klinowych. Ścianki otworów są specjalnie uformowane by zmniejszyć ryzyko wyrwania kotwionego elementu.

Kiedy można stosować kotwy chemiczne?

Kotwy chemiczne można wykorzystywana są na niemal każdym placu budowy. Świetnie sprawdzają się w następujących typach podłoża:

  • Pełnych mocnym takich jak beton,
  • Pełnych słabych w rodzaju cegły czy betonu komórkowego,
  • Podłożach skonstruowanych z pustaków oraz cegły dziurawki.

Kotwy chemiczne z założenia stosuje się do położy zniszczonych o zmniejszonej stabilności. Równie często znajdują zastosowanie wobec podłoży słabych.

Bardzo delikatną operacją jest kotwienie elementów przy krawędziach danego podłoża. Używając tradycyjnych metod wzrasta prawdopodobieństwo zniszczenia, pewne fragmenty mogą się oderwać lub pokruszyć. Kotwy chemiczne nie wywołują takiego zagrożenia. Są też idealne do stosowania poza budynkami, w miejscach gdzie użycie kołków rozporowych naraża rozwierconą powierzchnię na przenikanie wilgoci. Żywica w składzie kotwy skleja rozerwane podczas wiercenia elementy izolacji stosowane przeciw wilgoci.

Kotwa chemiczna warta uwagi

Kotwy chemiczne z pewnością będą potrzebne na placu budowy. Warto, więc dowiedzieć się o nich więcej, np. dzięki informacjom od producenta: prien.com.pl.

Funkcjonują w oparciu o siłę adhezji. Powstaje poprzez połączenie dwóch substancji. Dzięki temu jest to produkt uniwersalny. Wystarczy nanieść go na określoną powierzchnię a następnie zamocować, konkretny element. W ten sposób zagwarantowana zostanie ochrona kruchych powierzchni o mniejszej stabilności. Zniszczone podłoża jest kolejnym idealnym miejscem do zastosowania kotew chemicznych. Niezależnie od miejsca, odznaczają się ogromną trwałością i doskonałym mocowaniem.