Decyzja o podjęciu zakupu mieszkania jest inwestycją na lata. Najważniejsze przy wyborze jest to, by było to miejsce, w którym będziemy czuć się po prostu dobrze.
Co trzeba wiedzieć przed zakupem mieszkania? Na co warto zwrócić uwagę, żeby się nie rozczarować? Jak znaleźć klimatyczne miejsce dla siebie? Oto 5 kroków, które warto podjąć przed nabyciem nieruchomości.
Szczegóły techniczne
Przeglądając oferty, nie da się ukryć, że zwracamy przede wszystkim uwagę na estetykę i detale mieszkania. To połowa sukcesu. Jeśli lokal podoba nam się wizualnie, jesteśmy skorzy dowiedzieć się o nim więcej. Na co warto zwrócić uwagę?
Oprócz tego, jak wygląda budynek z zewnątrz i w jakim stanie jest elewacja, istotnym czynnikiem może być to, czy jest ocieplony. Warto odwiedzić wybrane miejsce i sprawdzić dokładnie, jak wygląda klatka schodowa, wejście do budynku i dach.
Mając informacje na temat budynku, naturalnie można przejść do weryfikacji stanu samego mieszkania. Trzeba zwrócić uwagę na instalacje, okna, rodzaj ogrzewania, jakość podłóg i stan ścian. Skrupulatne zapoznanie się pozwoli uzyskać informacje na temat ewentualnego remontu czy dalszych poszukiwań. Tego typu aspekty wpływają na jakość mieszkania w potencjalnej lokalizacji.
Koszty i sposób finansowania
Właściciel mieszkania powinien przybliżyć sprawę kosztów utrzymania samego mieszkania. Ważne będą przede wszystkim comiesięczne koszty, które trzeba będzie ponosić do administracji. Kwestia podatków jest także bardzo istotna. Opłata za użytkowanie wieczyste może być bardzo wysoka. Warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania. Przed jakimkolwiek zakupem trzeba być pewnym o stanie prawnym nieruchomości.
Podjęcie kroku o nabyciu lokalu poprzedzone jest zdobyciem odpowiedniej ilości funduszy albo dokładnym omówieniem spraw finansowych i przygotowaniem dokumentacji. Od zdolności kredytowej zależy, czy mieszkanie zakupimy za pomocą gotówki, czy weźmiemy na nie kredyt.
W pierwszym przypadku trzeba pokryć całą kwotę z własnej kieszeni. To rozwiązanie pozornie bezproblemowe – nie wiąże się z koniecznością składania wniosków i dokumentacji, nie wymaga zatrudnienia. Niestety, niewiele osób posiada sumę niewystarczającą do zakupu mieszkania. Należy też pamiętać, że obracanie tak wysokimi kwotami w gotówce może wiązać się z kontrolą Urzędu Skarbowego.
Zakup mieszkania za pośrednictwem kredytu hipotecznego to powszechne rozwiązanie. Kredyt wiąże się jednak z szeregiem wymogów, jakie należy spełnić. Uzyskanie odpowiedniej zdolności kredytowej, zgromadzenie wkładu własnego, przygotowanie niezbędnej dokumentacji – to tylko niektóre z nich. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wymaga wcześniejszego sprawdzenia swoich możliwości finansowych.
Pomocy można zasięgnąć w postaci programów rządowych “Mieszkanie Plus” i “Mieszkanie na start“, dzięki którym istnieje możliwość uzyskania dofinansowania zakupu mieszkania.
Lokalizacja
Kluczowym elementem jest określenie rodzaju preferowanej lokalizacji. Do wyboru dostępne są osiedla rozwijane, czyli miejsca dopiero zagospodarowywane. Osiedla rozwinięte istnieją od jakiegoś czasu, z gotową infrastrukturą miejską. Z kolei otwarta przestrzeń stanowi nowo powstałe osiedla, budowane w lokalizacji oddalonej od infrastruktury.
Warto także zwrócić uwagę na zagospodarowanie przestrzenne, aby sprawdzić, czy wokół wybranego osiedla za kilka lat nie powstanie nowa inwestycja, która być może przysłoni ten piękny i wymarzony widok z okna.
Na nowo powstałych osiedlach zdarzają się takie udogodnienia jak miejsca postojowe z monitoringiem, dziedziniec czy siłownia napowietrzna. Wszystko to powinno być w cenie mieszkania do użytku dla każdego mieszkańca.
Spory wpływ na odbiór miejsca i komfort użytkowania mają sąsiedzi. Mały rekonesans w tej sprawie nie zaszkodzi. Warto poświęcić trochę czasu i poznać sąsiedztwo.
Rynek wtórny czy pierwotny?
Od sprawdzenia możliwości finansowych będzie w dużej mierze zależał kolejny wybór – nowe w stanie deweloperskim czy używane do remontu? Odpowiedź na to pytanie w znaczny sposób wpłynie też na cenę.
Kupując lokal od dewelopera, trzeba się liczyć z kosztami wykończenia i standardowymi opłatami: taksą notarialną, opłatami sądowymi za założenie księgi wieczystej i ustanowienie hipoteki. Podstawowym elementem, który pozwala sprawdzić wiarygodność dewelopera, jest historia jego inwestycji. Oprócz oficjalnych informacji, które zawierają się w prospekcie informacyjnym, warto poszukać realizacji na własną rękę i sprawdzić przy tym nie tylko poprzednie projekty, ale także opinie na temat ich wykonania.
Jeżeli jednak decyzja pada na mieszkanie z drugiej ręki, trzeba zapłacić dodatkowo 2-procentowy podatek od czynności cywilnoprawnych i często również prowizję dla agencji nieruchomości.
Formalności
Kupno mieszkania wiąże się nie tylko z koniecznością wyboru odpowiedniego lokalu, ale również szeregiem formalności i dokumentów, jakie należy podpisać na etapie finalizacji transakcji. Umowa rezerwacyjna, umowa przedwstępna, umowa kredytowa, umowa deweloperska, umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu – to najważniejsze z nich. Specjaliści z N-home.pl chętnie w tej kwestii pomogą. Wszystko bowiem zależy od mieszkania.