Zaznacz stronę

Płyty fundamentowe wykorzystywane są do budowy domów. Najczęściej, jest to odpowiedni wybór dla tradycjonalistów. Dużo mówi się o stawianiu ław fundamentowych, jednak coraz częściej można natrafić na temat płyt fundamentowych. W Internecie bowiem zamieszczane jest coraz więcej artykułów na ten temat. Płyty takie pełnią popularną funkcję fundamentów. Obecnie, płyty te stanowią jedną z najnowszych alternatyw, jeżeli chodzi o stawianie fundamentów.

Płyta fundamentowa i jej zalety

Warto też wiedzieć, że płyta fundamentowa jest popularna najbardziej w Japonii oraz w krajach Skandynawskich. Popularność w tamtych terenach, płyta zawdzięcza trudnym warunkom, które nie zawsze pozwalają na postawienie tzw. ławy fundamentowej, powszechnie stosowanej na całym świecie. Warto jednak zastosować płytę fundamentową – posiada ona o wiele większą nośność – dzięki temu osadzenie domu w sposób równomierny jest łatwiejsze i pewniejsze. Kolejną zaletą płyty fundamentowej jest to, że jej wykonanie jest stosunkowo proste – szczególnie, że obecnie działa w Polsce wiele firm takich jak Termico, które zajmują się wykonywaniem takich płyt.

Na szczęście, wykonanie płyty fundamentowej na podłożu nie stanowi aż tak wielkiego wyzwania. Każdy z nas zatem może się tym zająć własnoręcznie, jednak należy pamiętać o przestrzeganiu wszystkich zasad i stosowaniu odpowiednich materiałów. Należy umieścić warstwę drenażową na równomiernie utwardzonym podłożu. Konieczne jest zamontowanie tzw. izolacji przeciwwilgociowej. Czasami płyta fundamentowa może zostać wykonana bez użycia takiej izolacji, np. w przypadku użycia wodoodpornego betonu, jednak warto zastosować izolację tego typu pomimo wszystko. Dodatkowo, konieczne do zamontowania jest zbrojenie. Podłoże takie jest podstawą do postawienia na nim płyty fundamentowej. Jest to również kolejnym krokiem. Ważne jest to, by pamiętać o dopasowaniu odpowiednich rozmiarów do danego budynku, który ma zostać postawiony na fundamentach. Ważna jest przede wszystkim grubość płyty fundamentowej. Jest ona zależna od rodzaju budynku oraz jego wielkości. Ponadto, na grubość płyty fundamentowej wpływa również rodzaj gruntu, jaki znajduje się pod podłożem.

Przybliżone koszty wykonania płyty fundamentowej

Na samym początku warto wspomnieć o tym, że wysokość kosztów, jakie należy przeznaczyć na ustawienie płyty fundamentowej, nie są aż tak wysokie, jakie mogłyby się wydawać. Koszta, jakie należy przeznaczyć na wykonanie płyty fundamentowej, są przybliżone do kosztów stawiania ław fundamentowych. Cena uzależniona jest oczywiście od warunków glebowych, jakie panują na danym terenie na którym ma powstać dom. Dodatkowo, stawianie płyty fundamentowej nie wymaga aż tak wielkiego nakładu pracy, jak w przypadku innych typów fundamentów. Warto więc zdecydować się na tego typu fundament – jest on prosty do wykonania i będzie nam służył latami. Warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednie wykonanie płyty, ponieważ na nim zostanie postawiony dom, który musi posiadać odpowiednio przygotowane podłoże i fundament.