Zaznacz stronę

Prawidłowe czyszczenie powierzchni paneli należy traktować jako jedną z podstawowych prac konserwacyjnych, zalecanych do wykonania co roku lub częściej, w przypadku widocznej zalegającej i długo utrzymującej się warstwy zanieczyszczeń.

Utrzymanie paneli fotowoltaicznych w dobrym stanie ma wpływ nie tylko na ich żywotność, ale i wydajność. Błędem jest uważanie, że opady deszczu lub śniegi samodzielnie zadbają o oczyszczenie powierzchni paneli słonecznych – jeśli nie chcesz tracić do 20% wydajności fotowoltaiki, sprawdź jak prawidłowo wyczyścić panele i kiedy konieczna może być profesjonalna pomoc. 

W jaki sposób czyścić panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie paneli słonecznych można zlecić profesjonalnej firmie lub wykonać samodzielnie, choć pierwsza opcja jest zdecydowanie bezpieczniejszym i najczęściej bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Jeśli zdecydujemy się oczyszczać powierzchnię paneli fotowoltaicznych samodzielnie, polecane jest zastosowanie specjalistycznego zestawu do czyszczenia paneli lub miękkiej gąbki nasączonej małą ilością płynu do mycia szyb zmieszanego z octem winnym, roztworem wody demineralizowanej oraz izopropanolu. Panele czyści się wyłącznie zimne, a więc najlepszą porą na mycie jest wczesny poranek lub późne popołudnie. Zdecydowanie nie należy używać w tym celu jakichkolwiek myjek ciśnieniowych.

Ze względu na konieczność ochrony paneli przed uszkodzeniem oraz porę, w jakich występuje największe zabrudzenie ich powierzchni, zalecane jest wykonanie corocznego mycia wczesną wiosną lub jesienią. Panele powinno myć się najlepiej dwa razy do roku, w przypadku pojawienia się widocznej warstwy zabrudzenia, ale nawet wtedy gdy wydają się pozornie czyste, a brud zbiera się dopiero na krawędziach. Zalegający brud to jeden z pierwszych powodów dla spadku wydajności fotowoltaiki.

czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Dlaczego panele fotowoltaiczne wymagają czyszczenia?

Najwięcej zanieczyszczeń na panelach fotowoltaicznych pojawia się po okresie zimowym, kiedy na warstwie pojesiennego kurzu i pyłu pojawia się topniejący śnieg, powodujący gromadzenie się zanieczyszczeń, osadu i zacieków w dolnej części paneli. Sam zalegający śnieg, jak i jego pozostałości powodują oczywistą blokadę dostępu promieni słonecznych do ogniw fotowoltaicznych, więc należy zadbać o jego ściąganie za pomocą delikatnej szczotki lub płaskiego mopa. Jesienią zabrudzenia pochodzą z liści, gałęzi, kurzu, a także pyłu, spalin czy naturalnego kurzu z pobliskich pól i terenów zielonych.

Korzystając z fotowoltaiki w domu konieczne jest zadbanie o dobry stan i czystość modułów, niezależnie od tego czy panele są umieszczone przy ziemi czy na dachu. Do brudnych paneli nie dociera dobrze światło, więc i produkcja energii elektrycznej zostaje obniżona. Dodatkowo, powstające na panelach kałuże po deszczach czy narastające zabrudzenia niezbierane przez długi okres czasu są szkodliwe dla konstrukcji paneli i usunięcie uszkodzeń po czasie może być niemożliwe, nawet dla profesjonalnej firmy.

Lepiej pamiętać o profilaktyce i regularnej konserwacji, niż spotkać się z koniecznością wymiany paneli na nowe.

ogniwa fotowoltaiczne

Specjalistyczne czyszczenie i konserwacja: panele fotowoltaiczne w Legnicy

Biorąc pod uwagę jak ważne jest prawidłowe i dokładne oczyszczanie paneli fotowoltaicznych przynajmniej dwa razy do roku i jak wrażliwe na uszkodzenia mogą być same panele przy zastosowaniu nieodpowiednich środków bądź narzędzi, czyszczenie zdecydowanie lepiej pozostawić w rękach profesjonalistów. Firmy specjalizujące się w konserwacji paneli fotowoltaicznych w Legnicy oferują szeroki zakres prac niezbędnych do utrzymania paneli fotowoltaicznych w najlepszej kondycji – zajmują się ich oczyszczaniem, sprawdzaniem ewentualnych ubytków i zabezpieczaniem przed nadmiernym osiadaniu kurzu i osadów w nadchodzącym sezonie.

Wykonanie czyszczenia paneli fotowoltaicznych wiosną, po zimowych opadach i śniegach oraz jesienią, po całym sezonie pracy letniej daje najlepszą gwarancję bezpieczeństwa i wieloletniej pracy paneli. Przy pomocy specjalistów unikasz ryzyka związanego z samodzielnym usuwaniem zabrudzeń oraz pracą na dachu, która sama w sobie może okazać się zagrożeniem. Specjaliści stosują profesjonalne metody, np. systemy jonowo-kationowe lub odwróconą osmozę, dzięki czemu osiągają spektakularne i długotrwałe efekty czystości.

Co ciekawe, biorąc pod uwagę ryzyko związane z czyszczeniem paneli oraz koszty przy ewentualnym uszkodzeniu modułów, inwestycja w profesjonalne czyszczenie i konserwację fotowoltaiki powinna być kosztem wliczonym w eksploatację domowej elektrowni.