Zaznacz stronę

Chwytak do bel jest bardzo podobnym urządzeniem, co chwytak do beczek. Bele najczęściej transportuje się za pomocą innego osprzętu. W znacznej większości przypadków, waga i objętość bel, jest zupełnie inna. Osprzęt, który służy do chwytania i przewożenia bel, ma po bokach dwa chwytaki, które utrzymują bele od strony lewej i prawej. Bele mają najczęściej walcowaty kształt, przez co łatwo jest je przewieźć poprzez użycie osprzętu, który zaciska na beli swoje chwytaki. Stosowanie mechanizmu zaciskowego, umożliwia wykonywanie prac w zakładach, na polu oraz w podobnych miejscach.
Bele, jako składowisko słomy lub traw, ciężko jest uchwycić za górną lub dolną część. Z tego też powodu, chwytaki do ich przewożenia muszą mieć formę zaciskowych ramion. Chwytak mocowany jest do wózka widłowego, jednak można go użyć do innych pojazdów.
Najbardziej popularne funkcje, jakie może posiadać chwytak do bel, to:

  • Pobieranie,
  • Przewożenie,
  • Załadunek.

Są to czynności, które można wykonać jedynie za pomocą profesjonalnego sprzętu.
Stosowanie chwytaków do bel odbywa się podczas zbiorów w porze późno letniej. Zbieranie traw i słomy z pola musi odbywać się przy zastosowaniu dobranego osprzętu. Chwytak do bel stanowi główny osprzęt nie tylko na polu, ale i w zakładach produkcyjnych, w których słoma lub trawy stanowią główny surowiec. Wózek widłowy, do którego chwytak zostaje zamontowany, sprawnie przewozi bele w określone miejsce.

Chwytak do bel i jego zastosowania

wózek widłowy z paletą - tyłNa początku warto zacząć od tego, że istnieje wiele rodzajów chwytaków do beczek. Beczki można bowiem przenosić poziomo lub pionowo. Najpopularniejszym rozwiązaniem, jest chwytanie beczek za krawędzie, które znajdują się na górze i u dołu. Umożliwia to łatwe i sprawne przewiezienie beczek w pozycji pionowej lub poziomej. Poza tym, istnieją chwytaki, na których można postawić beczkę, jeżeli jej waga przekracza wytrzymałość chwytaków podnoszących. Możliwe jest również przetransportowanie kilku beczek naraz, jeśli wymaga tego sytuacja. Chwytaki takie stosowane są w magazynach lub w fabrykach, w których głównie znajdują się beczki.
Beczki stanowią nieodłączne wyposażenie każdego magazynu w przemyśle i na produkcji. Znajdują się w nich różnego rodzaju smary, oleje oraz inne substancje. Aby w sposób całkowicie bezpieczny przewieźć beczkę lub przetransportować ją w inne miejsce/ do samochodu dostawczego, konieczne jest użycie właściwego osprzętu. Chwytak do beczek stanowi obowiązkowe wyposażenie magazynu oraz podobnego miejsca, w którym gromadzi się beczki.
Chwytaki są montowane na wózkach widłowych przez ich operatorów. Każda osoba, która posiada uprawnienia do kierowania tym pojazdem, musi wiedzieć w jaki sposób montuje się określony osprzęt. Warto dodać, że w konkretnym miejscu wykorzystuje się jedynie określony rodzaj osprzętu.

Wyżej wymienione rodzaje osprzętu oraz ich zastosowanie i funkcje, stanowią obowiązkowe wyposażenie wielu fabryk, zakładów produkcyjnych oraz większych gospodarstw. Wózek widłowy jest maszyną, która znajduje się w wymienionych miejscach. Osprzęt, jaki dopasowywany jest do modelu wózków, musi zapewniać wygodę i usprawniać pracę operatorom. Wszystkie maszyny mają swój limit wagowy, przez co dobieranie osprzętu do wózka widłowego jest odpowiedzialnym zadaniem. Każdy operator wózka musi umiejętnie zamontować, używać oraz rozmontować pojazd. Stosowanie chwytaków do bel i beczek, jest od lat na porządku dziennym. Wykorzystanie chwytaków jako głównego osprzętu, przyspieszy wszystkie prace.


Wysokiej jakości sprzęty oferuje Malik – chwytaki do bel, beczek, osprzęt do wózków widłowych.