Zaznacz stronę

Ogród zimowy w postaci zabudowanego, oszklonego tarasu przy domu pozwala stworzyć przy domu wyjątkową przestrzeń, którą można w bardzo atrakcyjny sposób zaaranżować. Zależnie od tego, jakie funkcje zamierzamy wykorzystać w w tym pomieszczeniu, warto dostosować parametry jego wykończenia tak, by zapewnił nam maksymalny komfort użytkowania.

Oranżeria w ogrodzie zimowym

Wiele osób nazywa inaczej ogród zimowy przydomową oranżerią. Staje się to wówczas miejsce, w którym dbamy przede wszystkim o stworzenie dobrych warunków dla rozwijania się roślin oraz o zapewnienie sobie możliwości wygodnego odpoczywania. W takim przypadku warto zastanowić się, czy ogród zimowy ma rzeczywiście być ogrodem, ale zamkniętym w pomieszczeniu, gdzie królować będą egzotyczne rośliny, czy raczej miejscem, do którego przenosimy delikatniejsze gatunki na okres chłodniejszych miesięcy, pozostawiając jednak sporo miejsca dla ludzi.

Rośliny mogą jedynie uzupełniać przestrzeń ogrodu zimowego. Wiele osób chętnie łączy taką przestrzeń z naturalnym ogrodem zewnętrznym, dzięki możliwości otworzenia drzwi. Inni natomiast decydują się na stworzenie ogrodu zimowego, który stanowi integralną część mieszkania i nie można z niego wyjść do ogrodu.ogród zimowy

Umiejscowienie ogrodu zimowego

Zależnie od tego, w jaki sposób zamierzamy korzystać z ogrodu zimowego, można umiejscowić go na różnych ścianach budynku (oczywiście w miejscu, gdzie będzie to możliwe). Zlokalizowanie ogrodu zimowego od strony południowej sprawi, że będzie to miejsce o dużym nasłonecznieniu. Ma to zalety przede wszystkim w chłodniejszych miesiącach roku, jednak latem może powodować, że wnętrze to będzie nie do wytrzymania za względu na temperaturę. Aby temu zapobiec można wybrać konstrukcję umożliwiającą wietrzenie oraz szyby odporne na przepuszczanie do środka promieni słonecznych. Takie same środki potrzebne są od strony zachodniej.

Jeśli chcemy zyskać latem efektowne pomieszczenie, np. jadalnię czy elegancki salon, sprawdzą się w tym celu strony północna i wschodnia – są one jednak trudniejsze do ogrzania zimą, więc takie przedsięwzięcie bez dobrze zaprojektowanego ogrzewania może okazać się kosztowną inwestycją.

Aby mieć pewność, że zarówno ogrzewanie, jak i ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem będą właściwe, warto współpracować z profesjonalnymi zespołami budującymi ogrody zimowe. Dzięki temu można mieć większą pewność, że zapewnione rozwiązania pozwolą cieszyć się odpoczynkiem w ogrodzie zimowym niezależnie od panujących na zewnątrz warunków.