Kotłownia to pomieszczenie lub budynek wraz ze znajdującymi się w nim kotłami oraz urządzeniami służącymi do wytwarzania energii cieplnej na cele ogrzewania i równoczesnego dostarczania ciepłej wody. Jest to serce każdego domu, do którego doprowadza się instalację wodną oraz instalację centralnego ogrzewania.
W domach jednorodzinnych kotłownia najczęściej znajduje się w piwnicy lub w jednym z wydzielonych pomieszczeń na parterze budynku. Kotłownia musi spełniać pewne wymagania techniczne oraz zapewniać normy bezpieczeństwa. W zależności od zastosowanego paliwa kotłownia będzie wyglądać trochę inaczej i będzie musiała spełniać inne wymagania.
Projekt kotłowi będzie wyglądał zupełnie inaczej w przypadku kotłów gazowych kondensacyjnych niż w przypadku kotłów na pellet lub węgiel. Odpowiedni projekt kotłowni jest niezbędny, aby działała ona w sposób właściwy oraz bezpieczny dla ludzi i otoczenia.
Co znajduje się w kotłowni?
Wszystkie urządzenia w kotłowni muszą być umocowanie w taki sposób, aby dostęp do nich był łatwy a rury poprowadzone po wierzchu ścian, aby w razie potrzeby było możliwe dokonywanie zmian podczas montażu. Nowoczesne kotły coraz częściej wyposażone są w automatykę pogodową lub pokojową, która wymaga doprowadzenia sygnału za pomocą przewodu. Warto na początku doprowadzić ten przewód, aby uniknąć późniejszych problemów z jego montażem. Czasami czujniki działają na podstawie komunikacji radiowej, wtedy przewód jest niepotrzebny.
Na początkowym etapie budowy domu warto zaplanować i wykonać takie elementy kotłowni jak odpływ kondensatu do kanalizacji, odpływy z kratki ściekowej oraz zlewu, a także warto zainstalować w kotłowni czyszczak, który ułatwi czyszczenie kanalizacji. Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia każdej kotłowni jest zestaw wodomierzowy, który powinien znajdować się 80 cm nad podłogą. Podstawowym elementem każdej kotłowi jest oczywiście kocioł grzewczy. Mogą to być kotły na paliwo stałe, kotły olejowe czy też gazowe, które powinny być wyposażone w zawór bezpieczeństwa oraz naczynie wzbiorcze.
Oprócz tych elementów w kotłowni znajdują się także:
- pompy,
- czujniki temperatury,
- filtry,
- zawory,
- reduktor ciśnienia,
- termometry na czujnikach temperatury,
- manometry,
- odpowietrzniki.
Często w kotłowni montowane są także rozdzielacze do grzejników oraz instalacji ogrzewania podłogowego. Niezbędnym elementem każdej kotłowni jest również sprawny system wentylacyjny. Kratki wentylacyjne muszą być zawsze odsłonięte i powinny zostać rozmieszczone w przemyślany sposób, aby spełniały swoje zadanie.
Służą one nie tylko do usuwania zużytego powietrza, ale także do pozbywania się gazu w razie ewentualnego rozszczelnienie instalacji. Gaz ziemny z racji tego, że jest lżejszy od powietrza, gromadzi się pod sufitem, więc przy sprawnej instalacji wentylacyjnej zostanie on szybko usunięty z pomieszczenia.
Bezpieczna kotłownia
Odpowiednie zabezpieczenie kotłowi rozpoczyna się już na etapie projektu pomieszczenia. Musi ono spełniać wymogi bezpieczeństwa oraz być dostosowane do paliwa, jakim będzie zasilany kocioł grzewczy. Bez względu na zastosowany rodzaj paliwa, każda kotłownia powinna posiadać na wyposażeniu odpowiednie elementy, które zapewnią bezpieczeństwo jej działania, są to m.in.: drzwi o podwyższonej odporności ogniowej, skuteczna instalacja wentylacyjna, a także zestaw czujników czadu, gazu oraz dymu w zależności od zastosowanego rodzaju paliwa.
Oprócz odpowiedniego wyposażenia bardzo ważne jest także regularne kontrolowanie kotłowni, nawet w przypadku bezobsługowych kotłów gazowych, warto raz na jakiś czas skontrolować ich pracę oraz wskazania czujników. Według obowiązujących przepisów, kotłownie w Krakowie muszą spełniać te wymagania oraz zasady, aby działały w sposób bezpieczny dla ludzi oraz otoczenia.