Zaznacz stronę

Gdy budowa domu zmierzą ku końcowi nadchodzi moment na zakup stolarki okiennej. Najlepiej, kiedy jest dopasowana do stylu domu i gustu kupujących. Walory estetyczne są tak samo ważne jak funkcjonalność.

Rodzajów okien jest cała masa, wielką popularnością cieszą się okna PCV, nie są jednak na rynku jedyne. Zakup okien drewnianych też jest dobrym pomysłem. Nie dość, że ładniej wyglądają to mają niemało innych zalet. W niczym nie odstają od pozostałych modeli okien. Charakteryzują się taką samą wytrzymałością ja te wyprodukowane z materiałów syntetycznych.

Najważniejsze zalety

Rzeczą widoczną na pierwszy rzut oka jest bardzo ładny wygląd drewnianych okien. Dla wielu klientów to kryterium jest bardzo ważne. Kolejnym walorem jest niska rozszczelność cieplna i izolacyjność materiału. Doskonale utrzymują temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie będą znacznie mniejsze.

Przy odpowiedniej konserwacji drewno jest bardzo wytrzymałe, nawet do 80 lat. Istnieje też możliwość zmiany koloru okien w razie potrzeby.

Okna drewniane mają znacznie lepszą infiltrację powietrza niż okna z PCV. Zachowują dzięki temu przyjazny mikroklimat wewnątrz domu. Drewniane ramy znacznie mniej się brudzą niż ich odpowiedniki wyprodukowane z innych materiałów.

Jako kolejną zaletę opisywanych okien można podać odporność na promieniowanie słoneczne. Nie odbarwiają się i nie ma możliwości rozszerzenia się ramy. Wykorzystanie drewna jest też bardziej ekologiczne niż materiałów syntetycznych

Każdy produkt ma swoje wady

Każdy, nawet najlepszy produkt ma swoje wady. Drewniane okna też, więc mają swoje mankamenty. Pierwszym z nich jest zazwyczaj wyższa cena niż okien z PCV. Poza tym muszą być na nowo malowane, co kilka lat, to w perspektywie zwiększa ich koszty.

Okna drewniane są podatne na wilgotność, szczególnie, jeśli chodzi o budynki świeżo oddane do użytku, ich wilgotność jest znaczna. W konsekwencji okna mogą minimalnie zmienić wymiary. By tego uniknąć niezbędne okna Częstochowa cenyjest odpowiednie przechowywanie przed zamontowaniem.

Z jednej strony okna drewniane są ekologiczne, lecz nie do końca. Ich produkcja wymaga wycinki drzew i mogą mieć elementy syntetyczne.

Decyzja zależy od klienta

Należy dobrze przemyśleć zakup okien do nowego domu. Po pierwsze, dlatego, że jest to inwestycja na lata. Po drugie muszą pasować do stylu budynku. Na szczęście jest wiele rodzajów i modeli.

Okna drewniane odznaczają się dużymi walorami estetycznymi, są wytrzymałe i zapewniają odpowiedni mikroklimat w domu. Rzadziej się brudzą niż okna z PCV. Jak każdy produkt mają też swoje wady. Wymagają staranniejszej konserwacji, są droższe niż inne modele. Wybór okien zależy tylko i wyłącznie od klienta, jego indywidualnego gustu i możliwości finansowych.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Atoshttp://www.atoslublin.pl.