Zaznacz stronę

Wiele osób marzy o własnym domu jednorodzinnym. Duży salon, kominek, pokoje na poddaszu, garaż. Nie zaszkodzi też ogród z miejscem na grilla. Wspaniała sprawa, niestety rachunki za prąd są całkiem spore. Utrzymanie dużego domu nie jest tanie. Na szczęście istnieją sposoby na zmniejszenie należności za energię. Jednym z takich rozwiązań jest instalacja fotowoltaiczna. Nazwa może być tajemnicza, ale samo urządzenie znane jest od dawna. Pozwala zmniejszyć rachunki za prąd w przyjazny dla środowiska sposób.

Zainwestuj w elektrownię fotowoltaiczną

Podstawowym elementem instalacji jest panel fotowoltaiczny, często mylony z panelem solarnym z racji podobnego wyglądu. Ten element ma za zadania przekształcić energię słoneczną na prąd stały. Uzupełniający panel falownik przemienia tą samą energię na prąd zmienny. Panele umieszcza się na dachu skierowanym na południe. Cały układ włączany jest za licznikiem kWh najlepiej na głównej tablicy zasilającej budynek. Energię elektryczną wyprodukowaną za pomocą układu najlepiej spożytkować na zasilenie domowych odbiorników. Jeśli mamy nadwyżkę, możemy sprzedać ją do sieci zakładu energetycznego.

fotowoltaika

Przy montażu instalacji fotowoltaicznej istotnych jest kilka czynników. Pierwszy nich to skierowanie paneli na południe. Jeśli nie jest to możliwe to jak najbliżej tego kierunku. Nachylenie dachu też ma znaczenie. Optymalny kąt nachylenia wynosi 30-40 stopni. Jeśli nasz dom stoi w miejscu narażonym na zaciemnienie, instalacja będzie generowała mniejszą ilość energii.

Dlaczego instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Warto też pamiętać, że panele fotowoltaiczne połączone są z siecią zasilającą budynek. Jeśli więc nastąpią przerwy w dopływie prądu, układ nie może być niezależnym źródłem zasilania. Nie działa też oczywiście w nocy, przy silnym zachmurzenie czy mgle. W każdym innym wypadku działa bez zarzutu i cechuje się niezawodnością. Kompletny montaż instalacji trwa zwykle 2-3 dni. Nie są to jedyne zalety.

Oprócz tego:

  • Instalacja fotowoltaiczna zmniejsza opłaty za energię elektryczną,
  • Wpływa pozywanie na ochronę środowiska,
  • Jest zaprojektowana na bezobsługową pracę przez minimum 25 lat,
  • Działa nawet w warunkach zachmurzenia,
  • Generuje najwięcej energii w tych samych porach, co największe zużycie.

Instalacja fotowoltaiczna jest dobrym sposobem na zmniejszenie wysokości opłat za zużycie prądu. Jest przyjazna dla środowiska, nie emituje CO2 ani hałasu. Jest całkowicie bezobsługowa. Ważna jest też jej niezawodność. Dostajemy pięć lat gwarancji na sam produkt i 25 lat gwarancji wydajności. Warto, więc inwestować w to rozwiązanie. Mamy pewność, że zwróci się bardzo szybko. Zapewnimy sobie dodatkowe zasilani, istnieje też możliwość sprzedaży nadwyżki energii do sieci zakładu energetycznego. Ważne jest, by montażem paneli fotowoltaicznych zajęła się profesjonalna firma.