Zaznacz stronę

Ramy zdobią niemal każdy dom w Polsce i są oprawą często bardzo emocjonalnych i sentymentalnych zdjęć. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak są one produkowane?  Jak nietrudno zgadnąć, na ogół wykonuje się je z drewna. W przeszłości były ręcznie zdobione i profilowane, obecnie zaokrągla się ich kąty przy użyciu specjalistycznych maszyn szlifierskich.  Obecnie najpopularniejsze są ramy prostokątne, które wykonane są z odpowiednio wyprofilowanych drewnianych listew, choć spotkać można również bardziej wymyślne kształty – okrągłe, wielokątne, owalne, kwadratowe itd. Profile listew mogą być wykonane w wieloraki sposób, przykładowo poprzez szlifowanie, struganie, a w przypadku innych materiałów nawet odlewanie.

Szlifierka wąskotaśmowa

Sprawdza się idealnie w przypadku obróbki listew oraz płyt profilowanych. Na ogół są wyposażone w więcej niż jeden agregat szlifujący oraz frezarkę. Maszyna ta jest idealna do ramek i ram obrazowych, posiada solidny i stabilny korpus stalowo żeliwny, dzięki czemu jest bardzo wygodna w użyciu. Na ogół tego typu szlifierka jest wyposażona w specjalistyczne ściernice i zespoły taśmowe oscylacyjne. Idealnie dopasowuje się do kształtu szlifowanego przedmiotu z uwagi na obecny układ pneumatyczny. Maszyna ta została wyprodukowana z myślą o szlifowaniu różnorodnych płaszczyzn i wypukłych powierzchni. Na rynku są dostępne zarówno nowe jak i używane szlifierki, obie opcje są warte rozważenia. Są to bardzo wytrzymałe i drogie maszyny, dlatego kupno używanego modelu nie powinno być ryzykowne. Na ogół tego typu szlifierka jest stosowana w przypadku ram i ramek obrazowych, jak również listew przypodłogowych, boazerii, ćwierćwałków, kątowników, cokołów przypodłogowych oraz listew przypodłogowych.

szlifiarka kątowa do drewna cnc

Szlifierka kątowa

Jest to szlifierka przeznaczona do obróbki krawędzi bocznych. Początkowo pracownik elektromotoryczne ustawia wysokość belek dociskowych, następnie maszyna automatycznie reguluje grubość obrabianego materiału poprzez dokładne dopasowanie agregatów ustawnych do pożądanej pozycji szlifowania. Jest to na ogół polecana maszyna, z uwagi na jej skuteczność i łatwość obsługi. Z pewnością można ją uznać za bezpieczną dla jej użytkownika.

Bezpieczeństwo podczas szlifowania

W trakcie wykonywania tego typu pracy, należy bezwzględnie dostosowywać się do obowiązujących przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy pracownik powinien być świadomy faktu, że w trakcie szlifowania powstaje pył, który cechuje się bardzo silną łatwopalnością, a nawet wybuchowością przy wysokim stężeniu. Z uwagi na to, pracodawca powinien zadbać o odpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniu, w którym dochodzi do szlifowania. Dobrze jest się zaopatrzyć w maskę ochronną, ponieważ wdychanie tego typu pyłów jest szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.