Zaznacz stronę

Obróbka za pomocą maszyn pozwala uzyskać jednolity kształt powierzchni drewna. Najczęściej, wykorzystywane są frezarki oraz piły, które mają za zadanie nadać odpowiedni kształt oraz gładkość. Poszczególne modele maszyn wykorzystywane są w szeroko pojętej produkcji. Piły panelowe, taśmowe czy tarczowe, znajdują swoje zastosowanie w produkcji mebli, drzwi oraz innych elementów codziennego użytku.
Cięcie płyt, nadawanie im odpowiedniego kształtu i rozmiaru czy nawet rzeźbienie w drewnie, do podstawowe prace, jakie wykonują maszyny. Poszczególne rodzaje pił, frezarek czy pilarek oraz innych maszyn, mogą wykonać dany zbiór czynności. Aby nadać im dodatkowych funkcji, należy zaopatrzyć maszyny w części zamienne oraz w dodatkowe ostrza. Wiele jest rodzajów ostrzy, których kształt i rozmiar może znacznie wpłynąć na końcowy efekt produkcji.
Zarówno frezarki, jak i piły czy pilarki, posiadają różnorodne rodzaje ostrzy i zakończeń.

Rola piły i frezarki do drewna

Niezależnie od miejsca, w jakim stosowane są maszyny do obróbki drewna, ich rola jest praktycznie taka sama. Do firmy przyjeżdżają z tartaku gotowe płyty drewna o różnym kształcie. Ich wielkość oraz grubość może zostać poddana modyfikacji, by uzyskać pożądany produkt (np. drzwi, części do szafki itp.). Piła przetnie drewniane elementy na równe części. W zależności od potrzeb oraz od typu piły, możliwe jest cięcie kilku płyt drewna naraz w tej samej maszynie.
Sposób, w jaki cięte jest drewno, zależy od tego, czy maszyna jest pozioma czy pionowa. W przypadku większych płyt drewna, stosuje się piły pionowe. Jest to nie tylko ułatwienie dla pracowników – dzięki stosowaniu pionowych pił, możliwe jest dokładniejsze i bardziej precyzyjne cięcie, co z kolei przekłada się na lepszy końcowy efekt.

pan z długopisem na budowie

Niekiedy, pracownicy zakładów otrzymują zlecenia, które polegają na wykonaniu rzeźbienia w drewnie. Do tego celu, stosuje się frezarkę z odpowiednim zakończeniem. Maszyny, które zostaną dobrane do wachlarza usług, jakie oferuje nasza firma, zagwarantują nam wykonywanie każdego zlecenia w najlepszy, możliwy sposób.
Obecnie, rola maszyn obrabiających drewno, jest bardzo różna, tak samo jak wymagania klientów. Firma może mieć w swojej ofercie konkretne rodzaje obróbki drewna, jednak dzięki zastosowaniu poszczególnych maszyn, można rozszerzyć usługi.

Wybór maszyn do drewna

Dopasowanie odpowiednich maszyn, którymi wykonamy profesjonalną obróbkę drewna, zależy w dużej mierze od miejsca, w jakim się je wykorzystuje. Istotny jest również cel danej firmy. Obróbka  drewna za pomocą pił oraz frezarek, może dotyczyć tworzenia mebli, drzwi, ram okiennych lub paneli oraz wielu innych elementów. Każde urządzenie, jakie znajdzie się w firmie lub zakładzie, musi mieć przede wszystkim wygospodarowane miejsce. Jest to konieczne, by zapewnić wszystkim pracownikom bezpieczną i efektywną pracę.
Gdzie mogą być wykorzystywane maszyny do obróbki drewna? – Wiele jest miejsc, które należy zaopatrzyć w odpowiednie rodzaje pił, frezarek lub pilarek oraz innych podobnych maszyn. Umożliwienie cięcia drewna oraz wykonywania obróbek, dadzą nam tylko właściwie dopasowane maszyny. Najczęściej, maszyny do drewna możemy spotkać w wielu zakładach przemysłowych, halach produkcyjnych oraz w tartakach. Niekiedy, piły i frezarki stosowane są również w mniejszych lub większych warsztatach.
Tak naprawdę, wyżej opisane maszyny można wykorzystać w każdym miejscu, dzięki różnorodności oferty. Profesjonalne piły, pilarki i frezarki do drewna, to niezastąpione maszyny w każdym zakładzie produkcyjnym, w którym głównym obrabianym surowcem jest drewno.