Zaznacz stronę

Kończąc budowę dobrze jest się zwrócić do cieśli z pytanie, w którym tartaku można otrzymać najlepszy budulec. Zakład, do którego zostanie się skierowanym powinien pokazać cały asortyment drewna z pośród którego można wybrać kantówki i deski-  wysezonowane i zakonserwowane przed owadami i grzybami. Należy dobrze się zorientować w jakiej cenie i w jakiej klasie jest dane drewno z tartaku.

Na co zwracać uwagę kupując drewno z tartaku?

Koniecznie trzeba sprawdzić czy drewno, które planuje się zakupić nie jest zasinione. Jest to duża wada. Może nie tyle technicznie, ale wizualnie. Inną ważną cechą techniczną są sęki, zwłaszcza duże i wypadające. Obniżają one bowiem wytrzymałość drewna oraz sęki “czarne suche” i duże żywiczne. Przed zakupem drewna z tartaku należy bardzo dobrze się mu przyjrzeć, ponieważ może się okazać, że jest zabutwione. Jest to wada, którą niestety trudno dojrzeć. Każdy szanujący się tartak takiego rodzaju zły asortyment, klasyfikuje w trzeciej klasie lub sprzedaje je poza klasą. Nigdy jednak nie wiadomo jak zarządzanie danym tartakiem wygląda, dlatego lepiej samemu przyjrzeć się drewnu.

Tego rodzaju materiał, zabutwiony, kupowany jest do prac niewymagających na przykład szalunków. Wykorzystywany także jest do wykonywania okresowych ogrodzeń; są też klienci, którzy wycinają z takiego asortymentu zdrowe części i z nich wyrabiają przykładowo niektóre meble. Bardzo ważne jest także odpowiednie ułożenie kantówek, desek czy legarów. Jeżeli są one poukładane w nieprawidłowy sposób, to nawet najlepszy rodzaj drewna może ulec spaczeniu. Tworzą się bowiem luki i tak zwane śmigła.

Załadunek materiału powinien odbyć się za pomocą dźwigu lub podnośników, które powinny być dostępne na terenie każdego tartaku, jeśli niema tego typu urządzeń to do załadunku potrzebny będzie wysiłek klienta w celu zapakowania całego budulcu na samochód. Po załadowaniu drewno powinno być ściągnięte pasami i zabezpieczone kłonicami. Zdaje się, że o kupowaniu drewna z tartaku wszystko już wiadomo. Mało jednak osób wie, że  budulec można zakupić także w lesie u leśniczego. Kupuje się go w formie tak zwanych dłużyc.

Do tego jednak jest potrzebny specjalistyczny sprzęt do transportu, który zawiezie dłużyce do tartaku. Tam uzgadnia się jakiego rodzaju surowca się oczekuje i po przetarciu nie pozostaje nic innego, jak przewieźć materiał na swoją działkę, na której musi zostać złożony cały towar. Teren oczywiście musi być przygotowany do przyjęcia tego typu materiału, to znaczy, że musi być równy i wypoziomowany.

Całe drewno z tartaku musi być ułożone na legarach i przekładane listwami. Materiał trzeba zabezpieczyć malując go lub spryskując środkami grzybo i owadobójczymi, a całą ułożoną pryzmę należy zabezpieczyć od góry przed wilgocią. Gdy całe drewno z tartaku jest już ułożone i zabezpieczone należy dać mu czas na wyschnięcie. Jeśli chciałoby się przyspieszyć ten proces, należy ponownie zawieźć materiał do tartaku i tam poddać go procesowi suszenia komorowego. Gdy cały budulec jest gotowy, cieśla w końcu może wejść na budowę i wykonywać swoją pracę.

Jeśli chcesz poznać jeszcze dokładniejsze informacje odnoszące się do przetwórstwa oraz składowania drewna, to odwiedź bardzo nowoczesny tartak TomDrew. Na stronie firmowej znajdziesz informacje kontaktowe. Firma KizBud poleca!