Zaznacz stronę

Tynkowanie to nie tylko budowa domu i pokrywanie ścian oraz sufitów zaprawami tynkarskimi. To także nakładanie tynków zewnętrznych i wewnętrznych na gotowe ściany. Tynki dekoracyjne i mozaikowe to doskonały pomysł na odświeżenie wnętrza oraz remont nie tylko przy użyciu tapet i tradycyjnych farb.
Nowoczesne techniki pozwalają na uzyskanie gładkich powierzchni co w niektórych przypadkach można wykonać samodzielnie. Zaprawy tynkarskie na zewnętrzne elewacje można wykonywać poprzez mieszanie składników z woda bezpośrednio na budowie lub używać gotowych mieszanek. Podobnie jest z tynkami używanymi stosowanymi do wnętrz.

Cienkowarstwowe tynki mineralne często nakłada się jako ostatnią warstwę na tynki tradycyjne. Charakteryzuje je duża odporność, trwałość i wentylacja. Można je barwić przy pomocy pigmentów lub kupować gotowe kolorowe mieszanki. Masy dekoracyjne to przeważnie tynki cienkowarstwowe nakładane w kilku warstwach. Nadają się do prac remontowych i renowacyjnych, a szeroka paleta barw jakimi dysponują jest ich dodatkowym walorem. Tynki ozdobne można wykonywać przy pomocy wielu narządzi oraz przedmiotów codziennego użytku. Po wyschnięciu można je malować farbami dekoracyjnymi z metalicznym lub perłowym połyskiem. Oryginalne wzory uzyskuje się poprzez nakrapianie lub odciskanie kształtów różnych przedmiotów.

Osobom lubiącym mozaiki polecamy tynki mozaikowe. Ich struktura to drobnoziarniste kolorowe kamyczki. Wbrew pozorom są one bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia dlatego często wykonuje się je na klatkach schodowych i innych miejscach narażonych na otarcia.

Obecnie materiały do tynkowania są udoskonalana dla lepszego efektu dekoracyjnego i trwałości. Przykładowo warstwy akrylowe są bardzo elastyczne. Doskonale nadają się na zewnętrzne elewacje gdyż zabezpieczają ścianę przed pęknięciami doskonale wiążąc i dobrze trzymając się podłoża.

Tynki strukturalne nie rzadko spełniają rolę dekoracyjną poprzez wykonane na ich warstwie nieregularne linie i kreski oraz inne nietuzinkowe wzory. Strukturalnym tynkiem jest także tynk akrylowy. Jest on dobrze widoczny i ukazuje swą okazałość zwłaszcza na dużych przestrzeniach. Jednak nie należy przesadzać z fakturą, powinna być wyraźna ale w miarę jednolita aby wnętrze nie stało się przytłaczające. Jeśli koniecznie chcemy sami wykonać tynki w domu możemy skorzystać z porady fachowca lub fachowych czasopism budowlanych i na pewno dowiemy się jak to zrobić. Bowiem wiele rzeczy jeśli chodzi o tynkowanie z powodzeniem może wykonać każdy z odrobiną wiedzy i fantazji.

Tynk zewnętrzny

Obecnie tynk zewnętrzny czy to wewnętrzny znajduje się w każdym budynku. Wykonuje się go z różnych surowców i składników. Od ich struktury i jakości zależy wykorzystanie na rozmaitych powierzchniach. Tynk zewnętrzny powinien chronić ściany i być ozdobą dla domu. Dlatego dosyć duże wymagania stawia się przed wykonawcami i co do jakości wykorzystanych materiałów, które muszą się sprawdzić w każdych warunkach atmosferycznych.

Specjaliści od wykonania elewacji doskonale wiedzą w jakich przypadkach kładzie się tynki grubowarstwowe a w jakich cienkowarstwowe. Jedne i drugie stosuje się na zewnątrz, jednak na ściany dwuwarstwowe ocieplane styropianem a nie rzadko wełną można kłaść tylko tynki cienkowarstwowe. Są one bardziej nowoczesne a nowe technologie sprawiają, że nasze domy mogą wyglądać kolorowo i bardzo elegancko. Mimo tego tynki tradycyjne stosuje się nadal do odnawiania starych tynków oraz wykańczania ścian jednowarstwowych a nawet trójwarstwowych. Są to ściany składające się z trzech warstw nośnej, izolacyjnej i elewacyjnej. Ta trzecia nie jest jeszcze wykończeniem, muruje się ją z cegły klinkierowej lub silikatowej i dopiero na nią można nałożyć tynk zewnętrzny.

Pomimo, że tynk tradycyjny jest gruby i może się wydawać nieekonomiczny bardzo dobrze chroni ścianę a poza tym izoluje od hałasów, powoduje lepsze wyciszenie wnętrza. Takie tynki wykonuje się bezpośrednio przed nałożeniem albo kupuje się gotowe mieszanki w sklepach. Te drugie są łatwiejsze w zastosowaniu, ponieważ wystarczy tylko wymieszać je z wodą. Są znacznie trwalsze i wodoodporne niż tynki przygotowywane ręcznie na budowie.

Zaletą gotowych tynków jest to, że można je kupić w różnych kolorach gdy tymczasem te wykonane z cementu, wapna piasku i wody mają barwę szarą lub białą jak tynk strukturalny.

Z gotowej masy kładzie się podobnie jak w przypadku tynków robionych trzy warstwy. Są nimi kolejno: preparat gruntujący, tynk podkładowy o grubości do 1 cm i tynk dekoracyjny. Warto wiedzieć, że tynkować najlepiej jest na wiosnę lub z początkiem jesieni, gdy takie czynniki atmosferyczne jak wysoka temperatura czy mróz nie spowodują uszkodzenia tynku. Istnieje kilka rodzajów tynków zewnętrznych:

  • cementowe- znajdują zastosowanie tam gdzie mury mają kontakt z wilgocią są bardzo mocne,
  • cementowo- wapienne- są mniej odporne na wilgoć jednak dosyć łatwe do nakładania i lepiej gromadzą ciepło,
  • wapienne- rzadko stosowane na zewnątrz, schną powoli, nie pękają zaraz po ułożeniu, nadają się do nakładania na wcześniej nałożony tynk, polecane głównie do wewnątrz.

Tynki dekoracyjne

Tynk dekoracyjny można położyć zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Często tynki cienkowarstwowe wykonuje się w domach i mieszkaniach zamiast zwykłej farby lub płytek na ścianie. Każdy wariant dekoracyjny daje ciekawy i niepowtarzalny efekt.

Jeśli miejscem gdzie chcemy wykonać tynk jest kuchnia to najlepiej użyć mieszanek akrylowych, które nakłada się w formie jedno lub dwuwarstwowej. Ściana będzie miała strukturę drobnoziarnistego granitu. Niezależnie od tego w jakim pomieszczeniu wykonuje się nakładanie tynków, nigdy nie należy robić tego na pomalowanych lub niewykończonych ścianach to znaczy takich, które mają nierówną powierzchnię.

Tynków dekoracyjnych jest bardzo wiele w sklepach można wybrać najciekawsze kolory i rodzaje materiałów z jakich wykonane są mieszanki do sporządzania tynków. W zależności od upodobań i zamierzeń wykończeniowych można dobrać tynki do wnętrz nowoczesnych jak i bardzo tradycyjnych. Do kupienia są także pokrycia dekoracyjne doskonale nadające się do każdego wnętrza także klasycznego coś w rodzaju tynku o uniwersalnym eleganckim wyglądzie.

Mieszanki sporządza się na bazie żywic akrylowych oraz posiadające kruszywo marmurowe. Jednym z takich sposobów na dekorację ścian wewnątrz jak i zewnątrz jest tynk mineralny. Zbudowany jest na bazie kwarcu oraz żywic akrylowych. Jest dosyć łatwy w stosowaniu a poza tym trwały, odporny na szorowanie, wszelkie uszkodzenia, chroni przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Ponieważ w obecnym czasie dużą wagę przywiązuje się do ekologicznego sposobu budowania domów aby były przyjazne dla środowiska i co najważniejsze dla osób mieszkających w nim polecamy ekologiczne masy szpachlowe. Wykonane są na bazie naturalnych składników a ich struktura ułatwia odparowywanie wilgoci ze ścian. Idealnie nadają się do wykańczania każdego wnętrza mieszkania, restauracji czy hotelu. Wiele z nich dzięki odpowiedniemu nałożeniu może nadać wnętrzu antyczny niepowtarzalny wygląd.

Jeżeli chcemy odnowić wnętrze najlepiej wykorzystać do tego celu tynk dekoracyjny o drobnym uziarnieniu. Warto także, aby był odporny na rozwój pleśni i grzybów, wszystko po to żeby dłużej cieszyć się eleganckim wyglądem ścian. Tynki dekoracyjne mogą imitować swym wyglądem naturalny marmur. Nadają się do prac restauratorskich w zabytkowych wnętrzach na przykład z cokolikami, są to miejsca dosyć szczególne wymagające dużej precyzji i wysokiej jakości materiału. Dzięki dużej palecie kolorów można osiągnąć oczekiwany efekt i nadać każdemu pomieszczeniu nawet najbardziej wymagającemu wykwintny wygląd.

Tynk do remontu

Po pewnym czasie od wykonania tynku a są to nieraz lata eksploatacji mogą pojawić się pęknięcia oraz zabrudzenia. Jest to sygnał żeby dokonać remontu. Naprawiać taką powierzchnię można na kilka sposobów wszystko zależy od ilości uszkodzeń i zużycia masy tynkowej. Porządny remont szykuje się jeśli tynk osypuje się lub odpada. Wtedy trzeba usunąć wszystkie słabe elementy i jeśli nie jest ich zbyt dużo można uzupełnić braki. Natomiast jeśli ubytków jest zbyt dużo i prawie cała powierzchnia jest uszkodzona, należy zastanowić się nad renowacją całości powierzchni ściany – twierdzi firma Tafla z Wrocławia – specjalizująca się w pracach remontowo-budowlanych.

stary-tynk

Jeden i drugi sposób może być bardzo kosztowny, a uzupełnianie ubytków niekoniecznie da upragnione efekty. Dzieje się tak, ponieważ nie każdy wykonawca jest w stanie tak wykonać naprawę, aby nie pozostawić po niej śladów. Zawsze pozostaną widoczne miejsca połączenia tynku starego z nowym. Może też nie udać się dobrać masy pod względem kolorystycznym. Dobrym wyjściem w takiej sytuacji jest przeszpachlowanie całości powierzchni klejem używanym w systemach dociepleniowych. Dzięki temu uzyskuje się jednolitą powierzchnię , którą można pomalować lub nałożyć na nią tynk cienkowarstwowy.

Nałożenie tynku na całą ścianę jest konieczne, gdy zniszczenia są bardzo duże. Wtedy należy zagruntować odkryty mur specjalną emulsją, która poprawi przyczepność nowej warstwy, którą zamierzamy nakładać. Przyczyną uszkodzeń są pęknięcia muru, które powodują powstawanie rys i pęknięć także na tynku. Jeżeli te szczeliny są dosyć duże powinno się je wypełniać zaprawą renowacyjną, gdyż zaprawa tynkarska może nie być wystarczająca.

Innym powodem zniszczeń tynku jest pleśń, wywoływana zbyt dużą wilgocią.

W takiej sytuacji najpierw należy odnaleźć przyczynę , osuszyć ścianę i zastosować rozwiązania, które na przyszłość pozwolą uniknąć wilgoci i pleśni. Po oczyszczeniu tynku można go pomalować. Złuszczającą się farbę można zeskrobać, zagruntować tynk i pomalować go od nowa, najlepiej całą ścianę, żeby uniknąć niedopasowania koloru.

Do zniszczeń tynku dochodzi także z powodu błędów jakie zostały popełnione przez wykonawcę. Generalnie dobrze wykonana zaprawa tynkarska potrafi przetrwać wiele lat, ale w przypadku złego wykonania powstają zniszczenia niezależne od użytkownika lokalu. Jeśli chodzi o tynk zewnętrzny, w zależności od jego koloru należy malować co kilka lat. Warto też co roku umyć go przy pomocy myjki ciśnieniowej czasami także z dodatkiem środków zwalczających glony, które jednocześnie zabezpieczą przed ich ponownym rozwojem.