Choć miejskie podłączenia do sieci wodociągowej są w dzisiejszych czasach kwestią coraz powszechniejszą, wiele działek i domów jednorodzinnych w dalszym ciągu musi korzystać z własnych studni i podziemnych zasobów wody. Sytuacje takie wymagają oczywiście dodatkowych inwestycji związanych z koniecznością zakupienia i zamontowania systemów hydroforowych, a więc zarówno zbiorników, jak i pomp, które będą odpowiadały za pobieranie wody i zapewnianie odpowiedniego ciśnienia w kranach w domu. Aby wszystko przebiegało jednak tak sprawnie, jak moglibyśmy tego chcieć, konieczne jest dopasowanie rodzaju i rozmiaru zbiornika hydroforowego do naszych indywidualnych potrzeb. Na rynku pojawia się dziś wiele modeli hydroforów, które różnią się między sobą pojemnością i budową. Czym właściwie jest zbiornik hydroforowy, jak działa i jak wybrać odpowiedni?
Czym są zbiorniki hydroforowe?
Zbiornik hydroforowy to jeden z głównych elementów sieci wodnej dla domów, które nie posiadają przyłącza do miejskiej sieci wodociągowej i nie mogą tym samym korzystać z bezpośredniego dostępu do wody bieżącej bez zamontowania odpowiedniej instalacji. Zbiornik hydroforowy jest przeznaczony do magazynowania wody pobranej ze studni głębinowej i odpowiada za zapewnienie mieszkańcom domów odpowiedniego i satysfakcjonującego ciśnienia wody w kranie bez niekomfortowych i nieprzewidzianych przerw w dostawie.
Jak wybrać odpowiedni zbiornik hydroforowy?
Wybór odpowiedniego zbiornika hydroforowego zależy przede wszystkim od potrzeb twojego domostwa oraz możliwości przestrzennych twojego podwórka. Na rynku pojawia się dziś coraz więcej zbiorników różniących się od siebie nie tylko wielkością i pojemnością, ale także kształtem i wydajnością pracy. Rozważając poszczególne kategorie z łatwością dopasujesz zbiornik hydroforowy do swoich potrzeb i wybierzesz ten, który sprawdzi się najlepiej.
Zacznijmy od kwestii wielkości zbiornika. Jeśli hydrofor ma pełnić w gospodarstwie domowym funkcję głównego zbiornika wody dla całego domostwa, jego pojemność nie może być mniejsza niż 100 litrów. W przypadku tak dużych zbiorników masz bowiem gwarancję, że nawet w przypadku problemów z wypompowywaniem wody do studni, w zbiorniku znajdzie się jej na tyle, by zaspokoić twoje najpilniejsze potrzeby. Ważne jest oczywiście, aby wielkość zbiornika dopasować do rozmiarów instalacji w domu, gdyż rozmiar zbiornika ma bezpośredni wpływ na ciśnienie wody w rurach – im większa pojemność zbiornika, tym lepsze ciśnienie. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że duży zbiornik potrzebuje więcej czasu do pełnego napełnienia, jednak tym samym sprawia, że zebrana w nim woda starcza na dłużej, co ogranicza pracę pompy i tym samym wydłuża jej żywotność.
Podczas wyboru ważny jest też kształt samego zbiornika i przeznaczone na niego miejsce. Większość zbiorników montowana jest dziś w piwnicach domów, gdzie zajmują one naprawdę dużo miejsca. Zwykle mają one kształt cylindryczny, ale mogą różnić się orientacją – zamontowanie zbiornika poziomego lub pionowego powinno być przemyślanym wyborem biorącym pod uwagę wszystkie kwestie logistyczne.
Na koniec konieczne jest jeszcze zwrócenie uwagi na membranę wewnątrz zbiornika, gdyż to właśnie w niej znajduje się woda. Każde uszkodzenie membrany wpływa na sprawność działania całej instalacji, dlatego warto się upewnić że jest ona wykonana przez zaufanego i sprawdzonego producenta. Równie ważną rolę odgrywają filtry, które uchronią instalację wodną przed zapchaniem i zapewnią możliwie najczystszą, bezpieczną do spożycia wodę. Wybierając zbiornik hydroforowy warto skonsultować się ze specjalistami z branży i wybrać sprawdzonego dystrybutora elementów sieci wodnych.