Zaznacz stronę

Jeśli marzysz o zaprojektowaniu własnego domu, który w pełni wykorzysta potencjał otoczenia i nie pragniesz życia blisko miejskiego zgiełku, budowa domu jest właśnie dla ciebie.

Wolnostojący dom to marzenie niejednej rodziny. To inwestycja dla prawdziwych śmiałków: budowa jest procesem długotrwałym i na pierwszy rzut oka może wydawać się kosztowną perspektywą, jednak nowe domy można wybudować w szerokim zakresie budżetów.

Jak zacząć?

Proces budowy domu na swojej działce warto rozpocząć od jednego z czterech poniższych kroków:

  • Wybór ziemi

Jeśli jesteś już właścicielem ziemi lub masz ją odziedziczyć, jesteś już o krok od rychłego spełnienia swoich marzeń. Jeśli nie znalazłeś jeszcze idealnego kawałka ziemi, możesz skontaktować się z agencją nieruchomości, która specjalizuje się w zakupach ziemi, a która przeanalizuje Twoje potrzeby i oczekiwania i pomoże zawęzić obszar poszukiwań do konkretnego obszaru i, w konsekwencji, zlokalizować idealne miejsce dla twojego domu.

  • Architekt

Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego projektu, który będzie tym idealnym, skrojonym na twoją miarę. Ważne jest, by projekty domów, które bierzesz pod uwagę, współgrały z otoczeniem oraz ukształtowaniem terenu twojej działki. Na tym etapie powinniśmy również podjąć decyzję o ilości kondygnacji naszego domu: czy będzie to dom parterowy czy też piętrowy, a także zdecydować na się rodzaj dachu. Możemy wybierać spośród dachów płaskich oraz o różnych stopniach nachylenia.

Niekiedy zdarza się, że przeglądane projekty nie spełniają naszych oczekiwań. Wówczas, zamiast iść na zbyt duże kompromisy, warto przemyśleć kwestię zamówienia indywidualnego projektu. 

  • Formalności

Pamiętajmy, że niemalże na każdym etapie budowy domu w Dolnym Śląsku, jesteśmy zobligowani do dopełnienia pewnych urzędowych formalności. Złożenie dokumentów na czas może znacznie przyspieszyć przebieg całego procesu. 

  • Firma budowlana

Kolejnym krokiem jest wybór wykonawcy, a więc firmy, która będzie zajmować się budową naszego domu począwszy od fundamentów. Bywa, że krok ten powinien poprzedzać wcześniejsze etapy, biorąc pod uwagę długi czas oczekiwania na dostępne terminy wykonawców. 

  • Wykończenie wnętrza i aranżacja ogrodu

Ostatnim etapem, swoistą wisienką na torcie jest wykończenie domu “pod klucz”. I tutaj niezbędna będzie pomoc fachowców, m.in. malarzy, płytkarzy, a także stolarzy, jeśli zdecydujemy się na meble na wymiar.

Równocześnie możemy zająć się aranżacją wymarzonego ogrodu. Jeśli nie ogranicza nas budżet, warto i tutaj zasięgnąć rady specjalistów, którzy na co dzień zajmują się zagospodarowywaniem ogrodu.

działki Dolnego Śląska

Najbardziej pożądane miejsca pod budowę domu na Dolnym Śląsku

Dużym zainteresowaniem dolnoślązaków cieszą się przede wszystkim działki położone w sąsiedztwie Wrocławia, jednak zlokalizowane w takiej odległości, która przemawia za atrakcyjną ceną. Jest to choćby przypadek Smolca, miejscowości leżącej w gminie Kąty Wrocławskie, która staje się przysłowiową sypialnią Wrocławia. Do Smolca przyciąga sąsiedztwo lasów oraz szybka komunikacja ze stolicą Dolnego Śląska.

Powodzeniem cieszą się tereny na północny-zachód (okolice Obornik i Trzebnicy) oraz na północny-wschód od Wrocławia (okolice Długołęki), gdzie ziemia wciąż kusi atrakcyjnymi i przystępnymi cenami oraz malowniczymi terenami, w które wpisują się lasy, wzgórza i jeziora.

Innym pożądanym miejscem położonym w sąsiedztwie Wrocławia jest prężnie rozwijająca się gmina Siechnice, która oferuje coraz więcej lokalnych usług. Siechnice to również bliskość przyrody. Tereny te słyną z pięknych lasów oraz ścieżek rowerowych.

Przenosimy się teraz południe od stolicy, w okolice Ślęży. Sobótka oraz okoliczne wioski to nie bez powodu tereny wysoce pożądane. Działka z widokiem na potężny, charakterystyczny masyw góry Ślęży to nie lada gratka. Atrakcyjności tym okolicom dodaje fakt, iż końcem roku 2021 ma zakończyć się modernizacja linii kolejowych: już w grudniu będziemy mogli w krótkim czasie dostać się koleją podmiejską z Dworca Głównego przez Sobótkę i aż do Świdnicy. Rozkład pociągów jest już dostępny w sieci i pojadą one co godzinę. Jest to doskonała, ekologiczna alternatywa dla jazdy samochodem do pracy lub szkoły: wysiadając na wrocławskim Dworcu Głównym, możemy wygodnie przesiąść się w tramwaj lub autobus.