Jeśli marzysz o zaprojektowaniu własnego domu, który w pełni wykorzysta potencjał otoczenia i nie pragniesz życia blisko miejskiego zgiełku, budowa domu jest właśnie dla ciebie.
Wolnostojący dom to marzenie niejednej rodziny. To inwestycja dla prawdziwych śmiałków: budowa jest procesem długotrwałym i na pierwszy rzut oka może wydawać się kosztowną perspektywą, jednak nowe domy można wybudować w szerokim zakresie budżetów.
Jak zacząć?
Proces budowy domu na swojej działce warto rozpocząć od jednego z czterech poniższych kroków:
- Wybór ziemi
Jeśli jesteś już właścicielem ziemi lub masz ją odziedziczyć, jesteś już o krok od rychłego spełnienia swoich marzeń. Jeśli nie znalazłeś jeszcze idealnego kawałka ziemi, możesz skontaktować się z agencją nieruchomości, która specjalizuje się w zakupach ziemi, a która przeanalizuje Twoje potrzeby i oczekiwania i pomoże zawęzić obszar poszukiwań do konkretnego obszaru i, w konsekwencji, zlokalizować idealne miejsce dla twojego domu.
- Architekt
Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego projektu, który będzie tym idealnym, skrojonym na twoją miarę. Ważne jest, by projekty domów, które bierzesz pod uwagę, współgrały z otoczeniem oraz ukształtowaniem terenu twojej działki. Na tym etapie powinniśmy również podjąć decyzję o ilości kondygnacji naszego domu: czy będzie to dom parterowy czy też piętrowy, a także zdecydować na się rodzaj dachu. Możemy wybierać spośród dachów płaskich oraz o różnych stopniach nachylenia.
Niekiedy zdarza się, że przeglądane projekty nie spełniają naszych oczekiwań. Wówczas, zamiast iść na zbyt duże kompromisy, warto przemyśleć kwestię zamówienia indywidualnego projektu.
- Formalności
Pamiętajmy, że niemalże na każdym etapie budowy domu w Dolnym Śląsku, jesteśmy zobligowani do dopełnienia pewnych urzędowych formalności. Złożenie dokumentów na czas może znacznie przyspieszyć przebieg całego procesu.
- Firma budowlana
Kolejnym krokiem jest wybór wykonawcy, a więc firmy, która będzie zajmować się budową naszego domu począwszy od fundamentów. Bywa, że krok ten powinien poprzedzać wcześniejsze etapy, biorąc pod uwagę długi czas oczekiwania na dostępne terminy wykonawców.
- Wykończenie wnętrza i aranżacja ogrodu
Ostatnim etapem, swoistą wisienką na torcie jest wykończenie domu “pod klucz”. I tutaj niezbędna będzie pomoc fachowców, m.in. malarzy, płytkarzy, a także stolarzy, jeśli zdecydujemy się na meble na wymiar.
Równocześnie możemy zająć się aranżacją wymarzonego ogrodu. Jeśli nie ogranicza nas budżet, warto i tutaj zasięgnąć rady specjalistów, którzy na co dzień zajmują się zagospodarowywaniem ogrodu.
Najbardziej pożądane miejsca pod budowę domu na Dolnym Śląsku
Dużym zainteresowaniem dolnoślązaków cieszą się przede wszystkim działki położone w sąsiedztwie Wrocławia, jednak zlokalizowane w takiej odległości, która przemawia za atrakcyjną ceną. Jest to choćby przypadek Smolca, miejscowości leżącej w gminie Kąty Wrocławskie, która staje się przysłowiową sypialnią Wrocławia. Do Smolca przyciąga sąsiedztwo lasów oraz szybka komunikacja ze stolicą Dolnego Śląska.
Powodzeniem cieszą się tereny na północny-zachód (okolice Obornik i Trzebnicy) oraz na północny-wschód od Wrocławia (okolice Długołęki), gdzie ziemia wciąż kusi atrakcyjnymi i przystępnymi cenami oraz malowniczymi terenami, w które wpisują się lasy, wzgórza i jeziora.
Innym pożądanym miejscem położonym w sąsiedztwie Wrocławia jest prężnie rozwijająca się gmina Siechnice, która oferuje coraz więcej lokalnych usług. Siechnice to również bliskość przyrody. Tereny te słyną z pięknych lasów oraz ścieżek rowerowych.
Przenosimy się teraz południe od stolicy, w okolice Ślęży. Sobótka oraz okoliczne wioski to nie bez powodu tereny wysoce pożądane. Działka z widokiem na potężny, charakterystyczny masyw góry Ślęży to nie lada gratka. Atrakcyjności tym okolicom dodaje fakt, iż końcem roku 2021 ma zakończyć się modernizacja linii kolejowych: już w grudniu będziemy mogli w krótkim czasie dostać się koleją podmiejską z Dworca Głównego przez Sobótkę i aż do Świdnicy. Rozkład pociągów jest już dostępny w sieci i pojadą one co godzinę. Jest to doskonała, ekologiczna alternatywa dla jazdy samochodem do pracy lub szkoły: wysiadając na wrocławskim Dworcu Głównym, możemy wygodnie przesiąść się w tramwaj lub autobus.