Zaznacz stronę

Drewniane podłogi i parkiety wyglądają niezwykle efektownie. Duży dom, małe mieszkanie, stylowe biuro – niemalże każde pomieszczenie zyska na uroku i jakości, jeśli pozwolimy sobie na solidną i długowieczną podłogę drewnianą. Niestety, jak każdy znajdujący się na podłożu materiał, parkiet ulega po czasie zauważalnemu zniszczeniu. Na szczęście w jego przypadku da się zniszczenia te odwrócić, przywracając podłodze nowe życie. Jeśli Twoje pomieszczenie staje się coraz bardziej ponure i wygląda na stare i wysłużone, odśwież podłogę w swoim domu i zamów cyklinowanie! Na czym polega taki proces i jak długo utrzymuje się jego efekt?

Zabezpieczanie podłóg drewnianych

Lakier jest jednym z najpowszechniejszych środków stosowanych do zabezpieczania parkietów. Nakłada się go zazwyczaj w kilku warstwach mających za zadanie nadać posadzce połysk oraz ochronić ją przed naturalnymi uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Podczas zakupu tego typu podkładów producent zwykle dostarcza dokładne wytyczne dotyczące pielęgnacji i konserwacji takich powierzchni. Niestety, wiele osób zaniedbuje ten proces lub wykonuje go na tyle rzadko, że lakier po czasie zaczyna odpryskiwać, tworzyć bąbelki i zwyczajnie łuszczyć się. W takim wypadku niezbędne jest cyklinowanie.

Cyklinowanie podłóg

Zabieg ten polega na zeszlifowaniu wierzchnich warstw lakieru aż do drewna, a następnie ponowne wyszlifowanie i wygładzenie powierzchni podłogi. Jest to kilkuetapowy proces, dzięki któremu pozbędziesz się wszelkich nierówności i rys. Cyklinowanie wykonuje się specjalnymi do tego celu szlifierkami zwanymi cyklinarkami. Nie zaleca się wykonywania tego typu zadania samodzielnie – specjalista dokładnie wie, w którym miejscu nacisnąć mocniej, a w którym słabiej. Nieumiejętne operowanie cyklinarką może doprowadzić do niechcianych wgłębień i uszkodzeń, a więc zamiast pomóc podłodze – zaszkodzi. Pierwszym etapem cyklinowania jest starcie wszystkich warstw lakieru oraz wierzchniej warstwy drewna za pomocą papieru ściernego różnej grubości. Miejsca trudno dostępne oraz wszelkiego rodzaju listwy i cokoły wymagają innego rodzaju szlifierki. Świeżo zeszlifowany parkiet jest następnie poddawany szpachlowaniu z wykorzystaniem specjalnych mieszanek służących. Wypełnią one ubytki, których nie udało się zlikwidować za pomocą szlifowania oraz wyrównają ogólną powierzchnię podłogi. Dzięki odpowiedniej konsystencji i precyzyjnej aplikacji szpachli znikają wszelkie niepożądane szczeliny pomiędzy deskami. Ostatnim etapem będzie szlifowanie podłóg. Czynność ta wymaga ponownie nie lada precyzji. Warto dodać, iż szlifowanie produkuje zwykle bardzo dużo pyłu. Wiele firm oferuje opcję bezpyłowego szlifowania, gdzie przy użyciu odpowiedniego sprzętu wszelkie pyłki są natychmiast zasysane.

Wykończenie pracy

Jeśli po wyszlifowaniu i odkurzeniu podłoga nie zdradza żadnych niezauważonych wcześniej ubytków, na drewno zostaje nałożony podkład, który po wyschnięciu należy wypolerować. Będzie do jeden z głównych elementów nadających podłodze połysk. Ostatnim etapem będzie zakonserwowanie parkietu warstwami lakieru, które posłużą nam na kolejne kilka lat. Warstwy lakieru nakłada się w odstępach kilkugodzinnych, lecz nie powinny one wynosić więcej niż 24 godziny. Ta wielogodzinna praca jest jednak bardzo korzystna – zabezpieczone drewno będzie służyło przez wiele lat, a prawdziwa drewniana podłoga o którą dba się należycie może przetrwać wieki!

Cyklinowanie podłóg to dość długi proces, jednakże pozwala on na cieszenie się doskonale wyglądającym parkietem przez długie lata. Parkiety drewniane są bardziej uniwersalne i znacznie bardziej wytrzymałe niż panele podłogowe, dlatego planując remont warto rozważyć ich montaż lub odświeżenie posiadanej już podłogi. Kiedy zdecydujemy się na cyklinowanie warto powierzyć je zaufanej firmie – my polecamy skorzystać z tego katalogu firm cykliniarskich.