Zaznacz stronę

Domy w trakcie budowy są bardzo kuszącym terenem dla lokalnych wandali – na niechronionych posesjach, gdzie łatwo się schować za załomem muru, czują się oni niemal bezkarni i jeśli budowa bloku czy domu się przeciąga, natychmiast pojawiają się na ścianach brzydkie rysunki, napisy wykonane sprayem, a czasem nawet dochodzi poważniejszych zniszczeń.

Folia antygraffiti w ochronie powierzchni

Wśród licznych środków, które mogą pomóc w zapewnieniu ochrony przed skutkami wandalizmu, z pewnością warto wymienić laminaty – folia antygraffiti to jeden ze skuteczniejszych sposobów ochrony. Polega na nałożeniu na narażoną powierzchnię cienkiej warstwy folii, która chroni powierzchnię przed działaniem farb. Z folii znacznie łatwiej zmyć zabrudzenia – a jeśli okażą się one zbyt trudne do usunięcia przy pomocy środków czyszczących, wystarczy zmienić folię na nową, niezabrudzoną. Zaletą tego rozwiązania jest jego skuteczność i trwałość, wadą to, że laminaty można nakładać tylko na gładkie powierzchnie, takie jak karoseria samochodu, szyba okienna, powierzchnie metalowe itd.folia antygraffiti

Warto jednak wiedzieć, że folia antygraffiti to także ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi – skutecznie chroni przed zarysowaniami powierzchni wskutek uderzeń czy zadrapań, a także w razie próby rozbicia szyby utrzymuje szkło, nie pozwalając na rozprysk odłamków. Ponadto folie ochronne są skutecznym środkiem ochrony powierzchni urządzeń lub wnętrz znajdujących się za szkłem przed promieniowaniem UV, przed utratą kolorów i wyblaknięciem oraz przed nagrzewaniem się.

Inne środki – preparaty i powłoki

Oprócz folii na rynku można znaleźć inne środki ochrony – wśród nich powłoka w postaci cieczy rozpylanej jak spray. Sposób aplikacji jest jej niewątpliwym atutem, ponieważ nie potrzeba specjalnego przygotowania ani sprzętu, by pokryć równą warstwą daną powierzchnię, tak jak w przypadku laminatów. Powłoka w sprayu pozwala również zabezpieczyć wszystkie nierówności powierzchni – można nią pokryć tynki, beton, okładziny itd. Zmywa się ciepłą wodą pod ciśnieniem. Nie trzyma na niechłonnych materiałach (takich jak ceramika, folia itp.).folia antygraffiti

Zaletą tych środków jest możliwość pokrycia nimi nawet najdrobniejszych nierówności, tak by farba nie dostała się nawet w szczeliny. Jednak istnieje ryzyko zmycia się powłoki czy zmniejszania jej skuteczności na skutek wilgoci. Dlatego folie zapewniają ochronę wyższą.